هانیه غفرانی دوشنبه 2 شهریور 1394 04:25 ب.ظ نظرات ()
Bounce rate

نشان دهنده درصد افرادی است که به محض وارد شدن به وب سایت بدون اینکه وارد صفحه دوم شوند آنرا ترک می کنند بعبارتی دیگر Bounce rate درصد جلسات تک صفحه ای است. Bounce rate بالا به کسب و کار سایت بشدت آسیب می زند. Bounce rate یا نرخ فرار هر چقدر کمتر باشد نشان دهند این است افرادی که وارد وب سایت شما شده اند محتوای سایت برای آنها مفید بوده است. این معیارارتباط مستقیم با زمان سپری شدن افراد در سایت شما دارد.

یکی از مهمترین معیارها در بحث تحلیل آماری سایت که نیاز به توجه ویژه دارد، Bounce Rate است.

 


Bounce Rate چیست؟
به عبارتی بیانگر درصد بازدیدکنندگانی است که تنها صفحه Landing Page یا Home Page شما را مشاهده می کنند(درصد پسزدگی مطلب) و بلافاصله بدون بازدید از محتوا از سایت خارج می شوند. این نرخ می تواند شامل به افرادی که به صورت تصادفی وارد سایت شده اند نیز بشود. همچنین آنهایی که پس از ورود به سایت شما پی برده اند اشتباهی آمده اند و سایت شما مد نظرشان نبوده. از طرفی نرخ Bounce Rate نسبت تقسیم تعداد بازدیدکنندگانی که تنها یک صفحه از سایت را می بینند به تعداد کل بازدیدکنندگان است که به صورت درصد بیان می شود.
محاسبات Bounce Rate دلیل بر رابطه عکس داشتن آن با نرخ تبدیل یا Conversion Rate است – هرچه Bounce Rate بیشتر Conversion Rate کمتر. این پارامتر بسیار مهم است، زیرا ربطی به حجم ترافیک سایت ندارد و بیانگر بازدیدکنندگان با کیفیت و وفادار سایت است. از طرفی بیانگر غنای محتوای سایت نیز می باشد که منجر به درگیر کردن بازدیدکننده نسبت به خود شده است. داشتن Bounce Rate پایین بیانگر آن بوده که بازدیدکنندگان علاقه زیاده به سایت دارند و کسب و کار با ارائه محصولات، محتوا، خدمت  و یا ... توانسته آنها را شیفته خود و برند نماید.


محتوا
محتوای موجود در صفحه باید در ابتدا و مهمتر از همه کاربر(مشتری - بازدیدکننده) پسند باشد. محتوا باید به گونه ای طراحی شده باشد که کاربر را جذب خود کرده و حس پیگیری مطلب را در او القا نماید. از طرفی باید علایق بازدیدکننده شناسایی شده و به عنوان لینک های گوناگون مرتبط به او نمایش داده شود ( مانند لینک های مطالب مشابه و ...) تا بتواند Bounce Rate را کاهش داد.
خلاصه کلام، محتوا باید اصل، ممتاز، مناسب، مجذوب کننده و به اندازه (نه طولانی و نه کوتاه) باشد.


زمان بارگذاری
یکی از دلایل از دست دادن بازدیدکننده داشت صفحات سایت سنگین با زمان نمایش طولانی است. با سرعت گرفتن ارتباطات و ورود اینترنتهای پر سرعت به خانه ها و حتی موبایل ها، صبر کاربران کاسته شده و به سرعت سایتی را که دیر باز شود ترک خواهند کرد. از طرق مختلف از جمله کاهش سایز تصاویر، فشرده سازی فایل های CSS و منابع و همچنین کمینه کردن استفاده از کتابخانه های موجود دست به افزایش عملکرد سایت بزنید.


طراحی صفحات
یک طراحی زیبا و منحصر بفرد و دلربا می تواند بازدیدکننده را وادار نماید سری به قسمت های مختلف سایت شما زده و Bounce Rate را کاهش دهد. اگر صفحات زشت، قدیمی و غیر واضح باشند بازدیدکننده احتمالا سایت شما را ترک کرده و به دنبال مکانی دیگر خواهد گشت. همواره از طراح رابط کاربری در رابطه با طراحی صفحات سایت مشاوره بگیرید.


لینک های درون سایتی
زمانی که در رابطه با کلمه ای یا موضوع مشابهی در سایت خود لینک دهید، خواننده را وادار می کنید جهت افزایش اطلاعات به لینک موجود رفته و در سایت گشت و گذار نماید - مانند پست های مرتبط با موضوع و فرم جستجو در سایت.
با رعایت این موارد شما می توانید Bounce Rate سایت را کاهش داده و نرخ تبدیل سایت را بهبود ببخشید و بازدیدکنندگان با کیفیت را در سایت نگهدارید.

 

صفحه 404 مناسب

همواره در صورت پیدا نشدن مطلبی در سایت به جای نمایش خطا بازدیدکننده را به صفحه ای منتقل کنید که دارای لینک های گوناگون و مرتبط با موضوع پیدا نشده باشد تا شانس نگه داشتن بازدید کننده در سایت را از دست نداده باشید.